COURAGE
prepájame zbierky

×
Príručka pre učiteľov

Príručka pre učiteľov

Tento návod je prepojený s edukačným materiálom, ktorý vznikol v rámci projektu Courage – Odvaha. Prináša informácie a smernice pre pedagógov, ktorí sa so svojimi študentmi venujú danej problematike. Cieľom a zámerom tohto návodu je pomoc pri kreatívnom využití materiálu (zoradeného formou registra ako komplexnej databázy obsahujúcej zbierky týkajúce sa kultúrnej opozície), nie je osnovou kompletného edukačného plánu. Učitelia by mali na základe využitia rozličných častí materiálu (častí textov, jednotlivých položiek v registri a hier) plánovať vyučovacie hodiny a iné edukačné aktivity (projekty, školské výlety, študentské diskusné fórum, úlohy atď.), a to s prihliadnutím na špecifiká študentov a ciele ich výučby. V princípe návod uvádza učiteľov do registra a jeho využitia pri vzdelávacom procese, pričom im ponecháva značný priestor pri vlastných aktivitách bez koncipovania konkrétnych osnov a metodologických postupov.

Projekt Courage, register a jeho využitie pri vzdelávacom procese

Projekt Courage („Cultural Opposition-Understanding the CultuRal HeritAGE of Dissent in the Former Socialist Countries“ – Kultúrna opozícia – porozumenie kultúrneho dedičstva disentu v bývalých socialistických krajinách) sa skúmaním zbierok kultúrnej opozície zaoberá jej bohatým odkazom v bývalých socialistických krajinách východnej Európy. Jej cieľom je presiahnuť dobovú propagandu, umelecké stvárnenie v medziach socialistického realizmu a zjednodušujúcu interpretáciu kultúrneho života danej epochy, dobré známe trópy a klišé politického odporu a disentu a skúmať rozličné formy občianskej statočnosti a kultúrnej opozície v každodennom živote. Online databáza s názvom register, ktorá v rámci projektu vznikla, obsahuje popis zbierok a množstvo k nich viažucich sa informácií o ľuďoch, skupinách a udalostiach.

Z tohto pohľadu, partnerstvo, ktoré vytvorilo register, je presvedčené, že bohatý a pestrý materiál, ktorý v rámci projektu vznikol, je vhodný pre využitie v rôznych formách vzdelávania. Edukačný materiál, zverejnený online, lepšie osvetlí kultúrny život v bývalých socialistických krajinách a zjednoduší výučbu o danej dobe. V tejto súvislosti „Courage prepojí hodnoty a dejiny opozičných hnutí s osobným prostredím, lokáciou i sociálnymi skupinami a prenesie ich do rodín a spoločenskej skúsenosti vtedajšej mládeže.“

Cieľovou skupinou projektu sú študenti stredných škôl. Prostredníctvom množstva príbehov, údajov, textov, príkladov, uchovaných v zbierkach, študenti:

  • môžu nadobudnúť hlbšiu znalosť o epoche socializmu,
  • môžu získať komplexnejšie znalosti o spôsoboch kolaborácie a opozície počas tejto epochy,
  • môžu sa oboznámiť s hodnotami hrdinstva,  odporu i oficiálnych orgánov,
  • ako aj so situáciami a etickými a politickými dilemami kolaborácie i opozície,
  • môžu nadobudnúť zbehlosť v historických vzťahoch a porozumení historických epoch,
  • taktiež môžu porozumieť dôležitosti zachovania historickej pamäte pre budúcnosť.

Register a ďalšie produkty projektu môžu byť použité ako verejne prístupné zdroje pre učiteľov bez akýchkoľvek návodov a poučení. A to napriek tomu, že cieľom projektu bolo okrem iného aj vytvorenie istého edukačného materiálu a jeho rozšírenie vo vzdelávacom procese. Naši experti využili časť tém z projektu a vytvorili osem vyučovacích hodín s hrami a úlohami, aby poukázali na možnosti využitia registra (často s ďalšími produktmi projektu – príručkami a materiálmi z filmových festivalov a výstav).

Cieľovou skupinou týchto hodín boli študenti stredných škôl (12 – 18 rokov), pre ktorých je určená časť materiálov pre ich vlastné využitie, primárne však bola štruktúra hodín koncipovaná pre učiteľov.

Register a z neho vychádzajúci edukačný výstup má teda svoje limity. Databáza je iba výberom a hodiny využívajú iba jednotlivé údaje zo zbierok. Register v princípe obsahuje iba popis zbierkových predmetov s relatívne malým množstvom konkrétnych textov, materiálov a súvisiacich informácií. Z tohto dôvodu je nutné materiály z registra spojiť s inými zdrojmi.

Anglické verzie vyučovacích hodín boli pripravené pre medzinárodného adresáta a pokúšajú sa teda začleniť aj dejiny rôznych krajín. Preložené a adaptované vyučovacie hodiny môžu obsahovať viac lokálnych elementov a skúmať viac lokálnych problémov. Jedným z cieľov projektu je však aj pomôcť študentom pochopiť celý východoeurópsky kontext, nie len problematiku vlastnej krajiny.

Pedagogické problémy a metodológia

Keďže lekcia môže byť využívaná voľne, každý učiteľ môže postupovať podľa vlastných pedagogických princípov, metodologických premís a obvyklých praktík, aby materiál integroval do pedagogického procesu. Ponúkame teda možnosť istého pedagogického prístupu primeraného materiálu, ktorý konkrétny pedagóg môže využiť ako kostru svojej koncepcie. Našim hlavným zámerom je poskytnúť informácie o ľuďoch, osobnostiach, fenoménoch, udalostiach, textoch a procesoch minulosti vo vzťahu ku kultúrnej opozícii, súčasná mládež môže nadobudnúť vlastné postoje, znalosti a skúsenosti, ktoré sú relevantné aj dnes, keďže štúdium histórie pomáha študentom vidieť prítomnosť iným spôsobom. Lekcia uľahčuje interpretáciu, pričom interpretáciou rozumieme nadobudnutie kritického postoja k našej prítomnosti i minulosti, čo pomáha vytvárať vlastné kritické myslenie. Z tohto dôvodu lekcia prináša komplex situácií, dilem a možných interpretácií. Nesnaží sa podať jednoduchý a jediný pohľad na udalosti, naopak, kladie otázky a od študenta vyžaduje, aby hľadal paralely medzi minulosťou a súčasným dianím. Náš koncept je založený na aktívnej pedagogike – študenta chápeme ako aktívneho činiteľa, ktorý je vsadený do svojho vlastného kontextu, podobne ako ľudia prezentovaní v rámci lekcie. To vedie k pozitívnemu pnutiu medzi ľudskou činnosťou, spôsobilosťou aktívne konať, pozíciou človeka v jeho sociálno-kultúrnom kontexte s jeho možnosťami i obmedzeniami a ľudskými potrebami, ktoré vytvárajú rámec ľudskej perspektívy a ľudského myslenia. Pedagóg môže toto pnutie produktívne využiť pri zvýraznení podobností a rozdielov situácií v minulosti i v prítomnosti, čím dosiahne zlepšenie sociálnej spôsobilosti študentov. Tí môžu potom vidieť svoju realitu omnoho komplexnejšie, pričom odhalia svoje naviazanie na vlastný sociálno-kultúrny kontext. Študenti teda v konečnom dôsledku s pomocou učiteľa získajú relevantné vedomosti o sebe samých, osvoja si zručnosti pri interpretácii prameňov a budú schopní reflektovať vlastnú realitu, aby sa mohli stať aktívnymi občanmi.

Taktiež je dôležité zmieniť sa o vzťahu medzi materiálom a školskými osnovami, ktoré sa v jednotlivých krajinách zásadne líšia. Lekcia môže byť integrovaná do osnov, predovšetkým tam, kde osnovy vyučovania dejín a literatúry obsahujú epochu socializmu, môže byť však využitá aj ako materiál, ktorý presahuje oficiálne osnovy a môže byť použitá aj v rámci iných predmetov a kurzov, predovšetkým pri vyučovaní umenia, etiky, či občianskej výchovy, ale aj v rámci iných edukačných aktivít, ako sú projekty, tematické týždne v školách, školské alebo triedne výlety a exkurzie, atď. Adaptácia lekcií a hier do obsahu osnov alebo ich využitie v rámci spomínaných možností je na zodpovednosti pedagóga. Neodporúčame ponúknuť text lekcií študentom bez akéhokoľvek pedagogického vedenia, ale po úvode do problematiky sprostredkovanom pedagógom a s jeho pomocou môžu byť materiál, register, úlohy a hry študentmi využívané i samostatne.

Štruktúra hodiny

Každá lekcia na webovej stránke má tú istú štruktúru. Záverečná časť tohto krátkeho sprievodcu predstavuje jednotlivé sekcie každej lekcie a ich popis a úlohu.

  • Krátky úvod predstavuje tému lekcie. Na webovej stránke je krátky obsah, sumarizovaný 2-3 vetami, uvedený hneď pri názve, čo pomáha používateľovi v orientácii.
  • Ďalej sú uvedené dôležité pojmy lekcie. Nie sú tu vysvetľované a niekedy nie sú presne definované ani v nasledujúcom texte, no majú zásadný význam pre porozumenie obsahu. Vysvetliť by ich mal pedagóg, prípadne študenti by sa mali pokúsiť definovať ich počas vyučovacieho procesu alebo vyhľadávaním na internete s pomocou pedagóga.
  • Zamýšľanými spôsobilosťami sú študijné výsledky, resp. rozšírenie vedomostí, ktoré študenti v priebehu lekcie môžu nadobudnúť jednotlivými odporúčanými aktivitami: čítaním textov, vyhľadávaním v registri, plnením úloh, účasťou v hrách a diskusiou o témach s učiteľom i svojimi rovesníkmi. Je ideálne, keď tieto aktivity vedie pedagóg, ktorý by mal mať zamýšľaný študijný výsledok na zreteli. Tieto spôsobilosti predstavujú významný edukačný prínos lekcií v rámci projektu Courage, ktoré sú založené na aktívnej pedagogike. Predpokladom je, že pedagóg nekoncipuje lekciu iba ako sumár informácií o téme, ale ako cestu k vývoju rozličných znalostí, postojov a zručností študentov prostredníctvom ich vlastného vzdelávacieho procesu. Preto je dôležité o týchto študijných výsledkoch uvažovať už pri koncepcii edukačného procesu, ktorý by nemal byť iba súhrnom informácií o téme.
  • Hlavný text je podobný ako text v učebnici, avšak obsahuje viac interaktívnych elementov. Témy sú rozdelené do kapitol. Tie môže pedagóg po istej príprave dať študentom prečítať, ale odporúča sa, aby vysvetlil a komentoval obsah textu alebo jeho časti. Po učiteľovom výklade by sa študenti mali vrátiť k textu a pracovať s ním. Text sám o sebe je prezentáciou historických faktov, ľudí, procesov a zdrojov, ktoré sumarizujú a vysvetľujú predmet skúmania v zrozumiteľnej forme, často však motivujú študentov uvažovať o problematike alebo skúmať predmety z registra. Učiteľ môže použiť text, aby uľahčil individuálnu prácu alebo skupinovú diskusiu. Register a odkazy naň sú neodmysliteľnou súčasťou lekcií, nakoľko ponúkajú omnoho bohatší materiál na štúdium ako lekcia sama. V závislosti od vyhradeného času, po prezentácii alebo individuálnom čítaní študenta môže pedagóg pracovať s celým kolektívom s registrom: skúmať, čítať alebo interpretovať jednotlivé pramene môže zadať jednotlivcom, párom alebo skupinám, a to aj ako domácu úlohu alebo projekt. Niektoré úlohy na konci lekcií sú príkladom, ako môže byť register využitý pre ďalšie vzdelávanie. V ideálnom prípade študenti získajú vzťah k práci s registrom a webovými stránkami a budú v štúdiu pokračovať aj neskôr. Celý tu opísaný proces môže mať rôzne podoby, napr., keď pedagóg využije materiál pre projekt alebo počas školského výletu, no stále ostáva iba návrhom možného postupu.
  • Úlohy ponúkajú niekoľko možností, ako sa môže edukačný proces pre študentov zjednodušiť. Obvykle by mali byť vo vzťahu k registru alebo ku kontextu samotných študentov. Pedagóg by mal pripravovať tieto úlohy so zreteľom na pomery, potreby a zručnosti študentov. Je nutné ich premyslieť už pri plánovaní edukačného procesu, zručnosti nadobudnuté na lekciách by mali byť dosiahnuté pomocou aktívnej účasti, nie iba čítaním textu a pedagóg by ich mal plánovať aj so zámerom preskúmať možnosti svojich študentov.
  • Experti pripravili niekoľko ďalších H5P úloh (hier), ktoré sa nachádzajú v oddelení webovej stránky s názvom Playground. Pedagóg ich môže využiť pri zisťovaní vedomostí študentov, ale aj pre individuálne použitie. Študenti by ich mali využívať pri upevňovaní ich vedomostí.